Tekno Merkez

Herşeyin olduğu forum
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

yerine bunları ekle

MGS 4

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
phoenix" target="_parent">
phoenix
Bilgili
Bilgili
avatar


Yaş : 22
Kayıt tarihi : 09/12/08
Mesaj Sayısı : 128
Nerden : İstanbulKullanıcı profilini gör

MesajKonu: MGS 4 Paz Mart 01, 2009 12:36 pm

Kendisinden beklenebilecek her şeyi karşılayabilen ender oyunlardan biriyle karşı karşıyayız. Evet, aylardır sabırla beklediğimiz Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots‘dan (MGS 4) söz ediyorum. Sizleri, ünlü yapımcı Hideo Kojima önderliğinde oyun firması Konami‘nin ürettiği ve oyun tarihine adını altın harflerle yazdırması beklenen MGS 4‘ün göz kamaştırıcı dünyasıyla baş başa bırakıyorum.

ÖYKÜ:

Serinin ikinci oyunu olan MGS 2′de karşılaştığımız “Büyük Şarapnel Olayı (Big Shell Incident)”ndan bu yana beş yıl geçmiştir. Takvim yaprakları 2014 yılının sonbaharını gösterirken, dünyanın yaşadığı teknolojik ve sosyal dönüşüm, zamanın sınırlarını zorlayacak şekilde baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Artık akla gelebilecek her şey, her ürün ve her hizmet, özel şirketler eliyle üretilmektedir. Buna kamu hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan askeri hizmetler (savunma) da eklenmiştir. PMC (Private Military Companies - Özel Askeri Şirketler) adı verilen girişimler hızla çoğalmış, dört kıtada kişilere özel koruma hizmetlerinden tutun da, şirketler arasında çıkan çatışmalara ve hatta ülkeler arası savaşlara bile aktif halde katılır hale gelmişlerdir.

PMC’ler dünya yönetiminde söz sahibi olabilmenin yolunun teknolojiden geçtiğini çoktan farketmiş ve bu büyük gücü elde edebilmek için yaptıkları “nanoteknoloji” araştırmalarının meyvelerini toplamaya başlamışlardır. Nanoteknoloji… yani maddenin atomik yapısına mekanik, biyolojik ve kimyasal müdahalelerde bulunarak onu mükemmelleştirmek olarak adlandırabileceğimiz bu devrim sayesinde; PMC’ler sadece savaş gereçlerini geliştirmekle kalmamışlar, aynı zamanda askerlerinin kullandıkları silahlardan, verdiklere tepkilere kadar çatışmaları etkileyen pek çok faktörü kontrol etme gücüne kavuşmuşlardır. Nanoteknolojinin bir diğer nimeti olan nanoteknolojik savaş robotları sayesinde de PMC’ler girdikleri her çatışmadan galip çıkar hale gelmişlerdir. SOP (Sons of the Patriots - Vatanseverlerin Çocukları) adı verilen bu yeni savaş teknolojisini ele geçirmek için tüm şirketler (ve dolayısıyla onların kiraladıkları PMC’ler) birbirleriyle amansız bir savaş vermektedir.

Sahip oldukları silah kullanma yetkisi ve her geçen gün ilerleyen askeri teknolojileri nedeniyle PMC’ler, yeryüzünün en karlı sektörü durumuna gelen “özel güvenlik” hizmetlerini tamamen ele geçirmişler ve bu sayede bir yandan, kendi küresel şirketlerin çıkarlarını savunmakta, öte yandan da rakip şirketlerle ikili oynayarak kazançlarını çoğaltma peşindedirler. Bunu yapmak için de, başta ahlaki ve insani değerler olmak üzere, karşılarına çıkabilecek her türlü engeli yıkma ve küresel ekonomiden daha fazla pay alma savaşını kıyasıya sürdürmektedirler. Sayıları hayli fazla olsa da, PMC’lerden beşi diğerlerine dünya genelinde üstünlük sağlamış durumdadır. Bunlar, Praying Mantis, Otselotovaya Khvatka, Pieuvre Armement, Werewolf ve Raven Sword isimli şirketlerdir. Bu şirketlerin beşi de, aslında “Outer Haven” isimli “ana” bir şirkette birleşmektedir. Şirketin başındaki isim olan Liquid Ocelot‘ın (bu karakteri daha önce MGS oynayanlar “Revolver Ocelot” ve “Major Ocelot” adlarıyla da hatırlayacaklardır) ise amacı bellidir: Dünya kamuoyuna ayrı gibi gözüken, ama aslında her biri aynı amaca hizmet etmeye odaklanmış bu şirketlerdeki gücünü kullanarak SOP’yi kontrol altında tutmak ve böylece dünyanın bir numaralı ekonomik günü olan Amerika Birleşik Devletleri’nde önüne geçilemeyecek bir isyan başlatmak… Bu sayede, Ocelot, sınırı bilinmeyen karanlık planlarını uygulayabilmek için uygun ortamı bulmuş olacaktır. Amacına ulaşmak için ise, başta Ortadoğu (Middle East) ve Güney Amerika (South America) olmak üzere dünya genelinde karmaşa ve isyanları körüklemekte ve böylelikle dünya üzerindeki askeri güçlerin bölünüp küçülmesini sağlayarak kendi kuvvetlerinin karanlık zaferine zemin hazırlamaktadır.

Eski dostumuz, özel operasyonlar ajanı Solid Snake ise, ordu envanterindeki en yetenekli ve deneyimli asker olarak bir kez daha Ocelot ile savaşmak üzere Ortadoğu’ya gönderilir. Ancak… dünya eski dünya değildir, değişmiştir. Savaş bile eskisi gibi yapılmamaktadır. Artık, en çok askere ya da en fazla silaha sahip olan değil… sadece ve sadece teknolojiye en fazla sahip olan taraf zafere ulaşmaktadır. Yine de “son görev” gözüyle baktığı Ortadoğu operasyonunu kabul ederken beraberinde kendisine büyük avantaj sağlayacak teknolojik donanımı da götürecek olması Snake’i rahatlatmamaktadır. Çünkü, Ortadoğu’da Outer Haven’a karşı birlikte çarpışacağı milis güçlerlerim (militia) ellerindeki AK-102 (Ak-47′nin geliştirilmiş hali) ve RPG roketlerle Outer Haven’ın üstün teknolojisine ve askeri donanımına karşı koyamayacağını bilmektedir. Tüm bunların yanında, Snake’de eski Snake değildir. O artık, Old Snake‘tir, yani “İhtiyar Yılan“. Büyük Şarapnel Olayı’ndan bu yana sadece beş yıl geçmiş olmasına rağmen, geçirdiği “klonlanma” işlemi sonrası Snake’in hücre yapısı deformasyona (advanced cellular degeneration) uğramış ve hızla yaşlanmaya başlamıştır. Snake’i klonlamak isteyen ABD özel ordu birimi, ona, işte bu belayı musallat etmiştir. Hayat, onun gibi görkemli bir geçmişe sahip bir özel operasyon ajanı için bile gittikçe daha zor hale gelmektedir.

Ancak, ne pahasına olursa olsun… Old Snake kendisine verilen bu son görevini yapmaya kararlıdır. Birilerinin ona ihanet edeceğini hissetse ve hızla yaşlanan vücudunun onu yarı yolda bırakacağını bilse bile…

OYUN:

MGS 4‘ü oynayabilmek için son çıkan 2.35 versiyon güncellemesini yüklemiş olmamız gerekiyor. Oyun kısa sayılabilecek bir ön yükleme süresinden sonra açılıyor. Açılış ekranı gayet güzel yapılmış. Old Snake‘i bir mezarlığa doğru giderken görüyoruz. Çalan müzik ise oyunun atmosfer kalitesi hakkında olumlu beklentilere girmemize sebep oluyor. Oyunun kendisi ise beklentilerimizin hepsini fazlasıyla karşılayabilecek bir kapasiteye sahip. Bunu oynadıkça görüyoruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

MGS 4

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Tekno Merkez :: Oyun İncelemeleri :: Oyun Dünyası -